Вы здесь

А чему могут научить британские политики украинских?

8 июня в Великобритании по предложению премьер-министра Терезы Мэй прошли досрочные парламентские выборы

0

82

Владимир Огрызко, министр иностранных дел в 2007-2009 гг.:

Звичайно, що можуть наші політики повчитися у британських, але чи будуть? Тому це питання залишиться риторичним, бо рівень нашої політичної культури, на жаль, далекий від того, яким він мав би бути і яким він є зараз в країнах ЕС чи НАТО. Але ніщо не залишається незмінним, все йде вперед, і я сподіваюся, що з часом ми піднімемося до тієї висоти, яка означатиме, якщо хтось з високих чиновників – чи парламентарій, чи будь-хто з публічних осіб – вчиняє вчинок, який несумісний з його посадою, то він має іти у відставку. Так саме, надіюсь, доживемо до того часу, коли політичні партії для того, щоб підтвердити мандат довіри у виборців, будуть іти на дострокові вибори. Ну, але все це буде не сьогодні і навіть не завтра.

Константин Матвиенко, эксперт корпорации стратегического консалтинга «Гардарика»:

Дострокові вибори – це абсолютно нормальний механізм демократії. Часто буває так, що суспільні обставини змінюються швидше, ніж минає чергова каденція відповідного представницького органу, і тоді, коли ці обставини міняються, потрібні дочасні вибори. В Україні ми це чудово бачимо на прикладі «Народного фронту»: на момент виборів він користувався найбільшою суспільною довірою, а сьогодні рівень довіри до них не перевищує одного відсотка, проте вони продовжують здійснювати представницьку владу, тобто за рахунок падіння такої довіри втрачається і сама легітимність вищого представницького органу. Тому для того, щоб зберігати таку легітимність, існує потреба проводити дострокові вибори. В Британії цей інструмент (дочасні вибори) застосовується найбільше, але ми знаємо, що дуже часто дочасні вибори відбувалися в Ізраїлі, тому нашим політикам треба цьому вчитися і це розуміти.

Богдан Яременко, председатель правления благотворительного фонда «Майдан закордонных справ»:

Рішення британської прем’єрки Терези Мей, думаю, можна назвати взірцевим прикладом розуміння політиком основи демократії. Зіштовхнувшись з проблемами у формуванні політичного курсу (перш за все – формування позиції і ведення переговорів щодо виходу Великобританії з ЄС), Тереза Мей відмовилась від кулуарності, тиску на опонентів і такого іншого, а звернулася за підтримкою до народу, оголосивши дострокові вибори. Черпати політичну впевненість у підтримці громадян українські політики і українська політика ще не навчилась.

Юрий Ехануров, премьер-министр в 2005-2006 гг.:

Вважаю, що в Україні є необхідність на період до десяти років проводити парламентські вибори кожні два роки. Тільки таким чином зможемо виконати основну вимогу сьогодення – корінну зміну правлячої еліти. Після створення об'єднаних територіальних громад обов'язково треба буде провести вибори через два роки. Інакше будуть силові методи вирішення проблем, що накопичаться на той час.

Вадим Трюхан, председатель правления общественной организации «Европейский рух Украины»:

Дострокові вибори в будь-якій демократичній державі світу - це звична річ. Вони проводяться задля підтвердження підтримки громадянами програми президента чи уряду або ж, у випадку втрати більшості урядом в парламенті, для формування нової. У Великій Британії Тереза Мей пішла на такий крок, сподіваючись на отримання карт-бланшу від виборців на проведення переговорів щодо виходу з ЄС саме за тим алгоритмом, який нею був запропонований. Проте на перебіг виборчої кампанії вплинули дві терористичні атаки, які відбулися в Манчестері і Лондоні протягом останніх двох тижнів. В результаті, скоріш за все, консерватори втратять більшість у парламенті і постануть перед необхідністю формування коаліції з іншими партіями. Сама ж Тереза Мей постане перед політичною дилемою: як мінімум – внесення змін до програми діяльності уряду, зокрема, в частині протидії терористичним загрозам, а як максимум – втрати посади. В Україні ще до останнього часу напрацьовувалася традиція проведення дострокових виборів. Проте після початку війни, всупереч Конституції, нинішня політична еліта уникає таких політичних рішень, зокрема використовуючи як excuse саме війну. При цьому в Україні не оголошено ні військового стану, ані війни як такої. Тим не менше, на мою думку, невдовзі Україна повернеться до цієї практики.

Tарас Чорновил, депутат Верховной Рады III-VI созывов:    

В даному випадку – нічим! Ми говоримо про абсолютно різні правові системи. У нас в Україні є фактор разючої, дрімучої безграмотності, коли розказують про дочасні парламентські вибори і пропонують робити якісь паралелі з Україною. В Британії діє система прецедентного права і ця система передбачає таке явище, як традиція. У них дуже багато традицій, які б не сподобалися багатьом українським політикам, і одна з них – відсутність чіткої, жорстко встановленої дати виборів. У нас же дата виборів закладена в Конституції. Так, у нас можуть відбутися дострокові вибори, але у випадку останніх змін до Конституції невідомо, як це мало би відбутися. В Британії ж є плаваючий графік і маленька деталь – коаліція (правляча партія) має право провести вибори не тоді, коли надходить термін виборів, а тоді, коли вона вважає, що їй це вигідніше. Через те завжди в останній рік, останніх два роки діяльності парламенту відбуваються певні події, які носять цікаву послідовність: правляча сила підгадує певний перебіг прийняття законів, зовнішньої чи внутрішньої кон’юнктури, які добавляють їй популярності. Це є особливе, традиційне право, надане правлячій партії, проводити вибори в той період, коли їй цього захочеться. Тому дострокові вибори до України теоретично застосовувати можна, але це буде знищення української опозиції. Якщо ж хтось хоче, щоб в Україні була фактично диктатура коаліції, диктатура більшості – то в такі ігри можна грати, але насправді це є гра коаліції.

0

Выбор редакции

Comments