Вы здесь

А как еще заставить платить алименты?

Министерство юстиции разработало законопроект, призванный усилить давление на родителей, которые не платят алименты на ребенка

0

248

Владимир Пилипенко, представитель Украины в Венецианской комиссии:

Пропозиція Мін'юсту щодо того, аби запустити відкритий реєстр осіб, які ухиляються від сплати аліментів – це чергові благі наміри «подбати» про бідних українців. Проте ключове питання полягає не в тому, добре це чи зле. А в тому – наскільки всі ці ідеї є потрібними! Адже вже існує стільки цих реєстрів, що відкрилось безкрайнє поле для найрізноманітніших маніпуляцій. В енних «списках» може опинитись будь-хто, в залежності від бажання зацікавлених осіб... Крім того, ми уже знаємо, як влада виконує свої патріотичні ініціативи. Чого варта лише щира клятва уряду побороти бідність. Обіцянки влади розходяться з реальною дійсністю. Більше того, уряд ще й цинічно блокує дійсно важливі соціальні законопроекти, які поміж іншим направлені якраз на підтримку та збереження молодих сімей з дітьми. Йдеться про законопроект депутатської групи «Відродження» №6063. Він пропонує конкретні шляхи забезпечення сімей з дітьми державною підтримкою, здійснення виплат при народженні дитини, без декларацій та популізму – живі та реальні кошти. Всі ці ідеї про примусові роботи, чи заборону виїзду за кордон для злісних неплатників аліментів – це як розмахування кулаками після бою. Адже варто попереджати проблему, а не в гарячці на неї реагувати, годуючи українців черговою порцією популізму. Краще б влада подбала про те, аби ухвалювати ті закони, які націлені на збереження українських сімей, а не витрачала свою безцінну енергію на придумування законодавчих ініціатив в стилі «ми вам всім покажемо, як треба керувати».

Олег Простибоженко, председатель правления Центра семейно-правовых исследований:

Я двічі брав участь в обговоренні даного проекту закону. Вважаю, що Мінюст не зовсім розуміє природу аліментних відносин і як особа набуває/втрачає статус боржника по аліментах. Особа, проти якої винесено рішення суду – автоматично є боржником і цей статус зберігається за ним або до його смерті, або до смерті одержувача аліментів, або ж до виповнення 18 чи 23 років дітям. Тому, коли кажуть, що існує 600 тисяч боржників за аліментами, то це не означає, що всі вони є неплатниками, а що існує така кількість виконавчих проваджень. Це не означає, що вони не платять, за ними просто «наглядає» виконавча служба. Реальний відсоток тих, хто не платить, десь 15%, тобто 90 тисяч. Якщо ми відкриваємо всіх боржників, то це не зовсім правильно, якщо відкривати, то лише цих 90 тисяч, а не всіх. Вважаю, що проект закону сирий, він змінився в порівнянні з тим, який обговорювався раніше у жовтні цього року, проте він потребує доопрацювання. І я впевнений, що в такому вигляді він не пройде. В цілому підтримуючи ідеї, запропоновані в законопроекті, зауважимо, що їх викладення у тексті законопроекту має суттєві недоліки і не завжди відповідає положенням Конституції і чинного законодавства (йдеться про заборону керувати автомобілем, користуватися зброєю і полювати, направлення на суспільно-корисні роботи), а тому потребують доопрацювання. І найстрашніше: я побоююся, що інтересами дітей хочуть прикрити інші речі, пов’язанні з лобіюванням з боку банківських структур як найбільших кредиторів. Йдеться про обмеження виїзду за кордон, яке буде стосуватися всіх боржників, а не лише осіб, які ухиляються від сплати аліментів. При цьому такі зміни прикриваються інтересами дітей. Зауважу, що зазначений законопроект заслуговує на увагу, але спосіб його реалізації – абсолютно неприйнятний.

Анна Заклецкая-Бурак, радиоведущая:

Безумовно, виховання та повноцінне забезпечення зростання та розвитку дитини я вважаю взаємною відповідальністю обох батьків, дуже добре розумію, як не просто буває жінці відмовитись від власних кар'єрних планів на період народження та перших років життя дитини – фактично потрапити у досить залежне від чоловіка становище. Однак приймаю, що кінцеве рішення щодо таких питань має прийматись парою за взаємної згоди. Якщо така згода не можлива, держава має захистити дитину та дослідити ситуацію, змусивши, напевно, батька до сплати аліментів, і пропоновані методи виглядають переконливими засобами впливу. Згодна, що на законодавчому рівні держава має дбати про те, щоб дитина отримувала батьківську допомогу, а мама не «зашивалась» на чотирьох роботах замість приділення спокійної і якісної уваги дитині. З іншого боку знаю, що тати у нашій державі не дуже захищені законодавчо, і мами мають велетенські переваги та фактично монополію на дитину. І мами бувають різними, це часто стає механізмом маніпуляції чоловіком та його фінансами – на це також варто звернути увагу. А сам закон, сподіваюсь, без білих плям та можливості трактувати його в 25 варіантах, як це часто буває. Всі механізми по сплаті аліментів або їхньої несплати мають бути прозорими, і не давати можливість жодній зі сторін спекулювати на темі дитини заради задоволення своїх потреб або відігравання особистих образ.

Аминат Сулейманова, управляющий партнер юридической фирмы AGA Partners:

Поддерживаю все ужесточения, вплоть до уголовной ответственности. Человек, являющийся родителем ребенка, просто обязан его содержать. «Нет денег» – не отговорка. Более того, я участвовала в обсуждении этих инициатив Минюста и вносила свои предложения. Например, о привлечении тех, кто якобы не работает, к общественным работам, а заработок отдавать на содержание ребенка. Я за максимально жесткие требования по оплате алиментов.

Михаил Стрельников, президент юридической компании «Николас»:

Наш Минюст во главе с Петренко нуждается в срочной психиатрической помощи! Что значит – запрет управлять  автомобилем за неуплату алиментов? А если алиментщик работает водителем – это запрет на профессию? Если Петренко удосужится почитать законодательство, там предусмотрена ответственность, вплоть до уголовной, за умышленное уклонение от выполнения решения суда. Этого вполне достаточно! Но этот «гений» нормативку ведь не читает!

Оксана Продан, депутат Верховной Рады:

Знаю, що зараз готують відповідний законопроект також народні депутати з різних фракцій та груп. В ньому, крім іншого, будуть і громадські роботи для тих, хто не сплачує аліменти та не має доходу для цього. Вважаю, що відповідальність батьків за дітей повинна бути незалежно від відносин батьків між собою і що зміни для забезпечення такої відповідальності, для забезпечення виконання батьками зобов'язань, потрібні.

Наталия  Исаичева, психолог: 

Усиление мер по выплатам алиментов, возможно, и даст результат, но небольшой. Все, кто платили алименты и так будут платить, а те, кто уклонялся, будут всячески уклоняться. Уклонение говорит о степени ответственности мужчины за свои поступки и за ребенка. Если у взрослых людей не получилось создать гармоничные отношения в семье и они расстались, то это не значит, что мужчина не должен помогать в воспитании  своего ребенка и отказывать в материальной помощи. Ребенок не должен страдать от неумения найти общий язык между двумя, ранее любящими друг друга людьми. Отцовство – это ответственность. И вот для тех, кто не умеет нести ответственность, такой закон поможет ее обрести.

0

Выбор редакции

Comments