Вы здесь

А когда у нас взяточники переведутся?

При получении взятки за оформление договора аренды 9 га земли в Бородянском районе Киевской области были задержаны два чиновника «Укрзализныци»

Андрей Длигач, генеральный директор Advanter Group:

Взяточники закончатся только после взяткодателей. Это исключительно вопрос ценностей общества. До тех пор, пока важнейшие ценности – стабильность и «чтобы кум порешал в случае чего», взятки и коррупция неискоренимы. Наказания могут сделать коррупционеров осторожнее. Но пока коррупцией пронизана власть на самых верхах и общество до самых низов, нет смысла пенять на бизнес, дающий взятки для получения конкурентного преимущества. Выходов два, вернее один: гражданское образование и смена власти. Все равно с чего начать. Смена власти до тех пор, пока элитой не станут люди будущего, запустит процесс гражданского образования. Или будем ходить свои сорок лет по пустыне.

Юрий Ехануров, премьер-министр в 2005-2006 гг.:

Хабарники та хабарі не закінчаться, на жаль, ніколи. Їх може бути менше чи більше, як у нас зараз. Стосовно конкретного цього випадку, якби в Україні земля була у приватній власності, то, звичайно, ніякого хабаря не могло бути. І об'єднаним територіальним громадам треба уважно вивчити належність землі у державних підприємств, що знаходяться на їх території, – чи використовується земля належним чином. І сміливо вимагати її передачі своїй громаді.

Андрей Золотарев, руководитель аналитического центра «Третий сектор»:

Для украинского чиновника его должность — это средство извлечения коррупционной ренты. До тех пор, пока у нас стремятся упорядочивать коррупцию ради собственной выгоды, а не бороться или хотя бы ввести ее в разумные рамки, ничего не изменится. К тому же у нас дают взятки потому, что без них что-либо не решается вовсе или решается очень медленно. Раз есть «дающие», будут и «берущие». Пафос антикоррупционной риторики граждан — это скорее протест против своего неучастия в коррупции. Раз нет атмосферы нетерпимости к коррупции, то она будет процветать. Однако лестницу подметают сверху и пока не будет политической воли верхов покончить с коррупцией, мы будем продолжать дурачить себя и других.

Денис Марчук, заместитель председателя Аграрной партии:

Згідно з дослідженням Transparency International, що було проведено наприкінці 2016 року, найкорумпованішими українці називають державних службовців (65% опитаних підтримало це твердження), парламентарів (64%), податківців (62%,) суддів (61%), президента і прем’єра (60%). Корупцію породжує система, створена чиновниками у власних інтересах, що ставить штучні перепони клієнтам держустанов, будь-якому бізнесу. Щоб Україні позбутися статусу корумпованої держави, треба істотно скоротити чиновницький апарат, передати максимум ресурсів на місця і забезпечити невідворотність покарання за злочини. Також представникам  нових антикорупційних  установ потрібно здобути довіру  суспільства. Довіра ця зможе бути здобута, якщо антикорупційні органи зможуть ставити та вирішувати стратегічні завдання, гарантувати, що корупціонери нестимуть покарання.

Карл Волох, бизнесмен:

Правоохранительные органы Украины ежедневно берут на взятках несколько чиновников. Но на остальных, похоже, это серьезного впечатления не производит. Думаю, слишком часто коррупционерам удается откупиться от правоохранителей. Вот и нет настоящего страха. А вообще, мне не кажется, что здесь возможна быстрая победа - только постепенный прогресс, причем всего общества.

Виктор Чумак, заместитель председателя парламентского комитета по вопросам предотвращения и противодействия коррупции:

Хабарники закінчаться тоді, коли ми олігархів перестанемо обирати президентами, мільйонерів – депутатами, які будуть ставити своїх посіпак міністрами та чиновниками. Потрібно змінити виборчу систему і робити відповідальний вибір: на будь-яких виборах не продавати свій голос.

Сергей Грабский, военный эксперт:

Ця ситуація, на жаль, не нова, і, так само, на жаль, швидко не вирішиться! Позитив у тому, що такі повідомлення є регулярними. Ми ще досить тривалий проміжок часу будемо жити із цими проблемами. І тільки від нас, від нашої активної громадянської позиції залежить, як швидко це зло буде зведено до мінімуму. Це наше з вами питання, що відноситься і до виборів у органи законодавчої влади та місцевого самоврядування, і персональної відповідальності. Адже у справі хабарів є не тільки ті, що беруть, а й ті, що дають! Тому є сенс спитати перш за все у себе: а чи готовий я як мінімум не давати хабарі, а як максимум – брати активну участь у викоріненні цього лиха? Від нас з вами залежить, як ефективно ми будемо контролювати владу і як кожен на своєму місці буде готовий протистояти корупції. Це дуже нелегка та довготривала боротьба, адже корупція в нашій країні розквітала протягом десятиліть, вона глибоко вкоренилася у свідомість наших громадян, у всі ланки нашого суспільства. То ж і боротьба з корупцією вимагає часу і напруженої роботи. Те, що заарештовують, – це позитив. Хабарники не мають мати спокою. Далі – справа за судовою системою, яка так само потребує глибокого реформування. Як би складно нам не було, але ми зрушили з мертвої точки. Маємо працювати і боротися, іншого вибору у нас немає.

Галина Климович, старший следователь по особо важным делам Генеральной прокуратуры в 2003-2010 гг.:

Взяточничество в Украине прекратится тогда, когда к власти, как в Сингапуре, придет моральное правительство, когда в стране появится свой Ли Куан Ю, и простые люди, впрочем, как и бизнес, поверят в искренность их намерений. До тех пор, пока президент, правительство и парламент живут по двойным стандартам, коррупция будет неискоренима. И последнее, тоже очень важное, – правоохранительные и судебные органы не должны зависеть от политиков, а тем более возглавляться ими. С украинским менталитетом – политик во главе ГПУ или МВД – это путь в никуда.

Валентин Наливайченко, председатель Службы безопасности Украины в 2006-2010, 2014-2015 гг.:

Пригадаймо жовтень 2014. Під час розслідування проти керівництва «Укрзалізниці» ми виявили численні корупційні схеми. Тоді ми разом з молодими неангажованими слідчими СБУ зрізали верхівку синдикату «Укрзалізниці». Затримали більше ста співробітників протягом одного дня. Під час обшуків, проведених тільки у одного з керівників підприємства, слідчими задокументовано та вилучено понад 7 млн грн і більше $1 млн готівкою, а також офшорна документація, що свідчить про існування дійсно величезного злочинного механізму. Вже тоді ми відчували шалений тиск на слідство і я звернувся до голови уряду з вимогою розібратися з корупційними схемами в Державній адміністрації залізничного транспорту. Що ми бачимо зараз? Більшість злочинних корупційних схем, які існують у державних монополіях, досі функціонує. Розпочата боротьба з корупцією з боку влади була і залишається декларативною. По суті, «Укрзалізниця» в тому стані, в якому вона зараз перебуває, з непрозорими корупційними схемами, є загрозою безпеки пасажирів та функціонуванню залізничного транспорту. Ну скільки ще треба хабарників в керівництві «Укрзалізниці» затримувати? Зруйнуйте, ліквідуйте схеми корупції в закупівлях, постачанні, зарплатах. Доки в Україні чітко не відокремити бізнес від влади – доти хабарники не закінчаться. Хочеш займатися бізнесом – добре, але про державні посади забудь. Також потрібне зняття недоторканості з парламентаріїв, урядовців та президента. Обов’язкове створення нового антикорупційного суду під контролем незалежного антикорупційного бюро. Тоді система складеться із розслідування справи, суду, механізму повернення грошей. Поки не зламати систему – змін не відбудеться.

0

Выбор редакции

Comments