Вы здесь

А на каком языке нужно сообщать новости?

В Верховной Раде зарегистрирован законопроект, обязывающий телеканалы 75% новостей выпускать на украинском языке

Елена Шуляк, генеральный директор Midland Development Ukraine:

Я много лет не смотрю телевизор. Перевод 75% новостей на украинский язык расцениваю исключительно позитивно. Те, кто смотрит новости по телевидению, смогут наслаждаться нашим прекрасным украинским языком. Популяризация украинского языка – неотъемлемая часть национальной идеи.

Денис Марчук, заместитель председателя Аграрной партии:

Незважаючи на те, що ще у 2001 році за підсумками Всеукраїнського перепису населення українську мову вважали рідною 67,5% населення, у нашій дійсності очевидним є те, що українська мова не присутня повністю в суспільному житті. Навіть сьогодні вона витіснена на периферію засобів масової інформації. За таких умов абсолютно необхідною є законодавча ініціатива про встановлення для телеканалів норми щодо 75% новин українською мовою. Українську мову вимагає суспільство, і дана законодавча ініціатива буде позитивно оцінена телеглядачами. Також варто зазначити, що у нас вже є успішні результати державної політики із популяризації української мови в системі освіти, кінематографі, книжному друку.

Виталий Капранов, писатель:

Повинен бути стовідсотковий український ефір для каналів, які не є спеціалізованими, наприклад, канали для вивчення іноземних мов, або національний кримськотатарських канал… В законі треба писати, що умови ліцензування каналу в них прописуються і в них же прописується спеціалізація каналу. Якщо канал не спеціалізований, то він повинен вести мовлення українською і гості повинні розмовляти українською, або ж їхні слова треба перекладати на українську. Прикладом є російське законодавство, де чітко визначено, що російська мова поліінформаційна. У нас же держава наразі втратила будь-які важелі впливу на інформаційний простір. Ми літератори і для нас мова – це інструмент, ми не можемо читати все підряд. Тому ми фактично відмовилися від російських новин, якщо це не спеціалізовані новини.

Оксана Тюпа, владелица школы рекламных технологий Advertising School:

Инициатива хорошая, тем более что это нормально, когда большая часть контента – «на рідній мові». Для онлайн-СМИ это может оказаться не очень хорошо по одной простой причине: поисковики не распознают украинскую речь и при поиске новости на украинском будут проигрывать русскоязычным изданиям. Это к вопросу СЕО-оптимизации и поисковых систем. А в принципе, инициатива, на мой взгляд, логичная. Единственное, может, она не самая важная на данный момент.

Геннадий Канищенко, владелец бара «Барабан»:

Мова – один з ключових факторів незалежності від Росії. На сьогодні, на жаль це не зрозуміло дуже багатьом співвітчизникам. Мова краща за паркан, а паркан з Росією нам потрібен. В усякому випадку на найближчі років 10-30. До того ж українська мова в Україні перебуває у ролі мови нацменшини, хоча мала б бути державною за усіма законами. Тому тільки вітаю такі ініціативи. Ще добре, якби заборонили вивіски робити не українською… Ну і рекламу також, інколи аж нудить від «масковскава» прононсу на радіо і телебаченні.

Александр Афонин, президент Украинской ассоциации издателей и книгораспространителей:

Нічого незвичного у цьому законопроекті не бачу. Загалом, ті, хто живе в Україні, якщо і не розмовляють вільно українською мовою, то досить добре її розуміють. Врешті-решт, є ще 25 відсотків новинних мовних каналів, якими може скористатись вибагливий громадянин. Крім того, в умовах інформаційної цивілізації, можна знайти в інтернеті інформаційні канали мовами усіх народів світу.

Юрий Векленко, юрист юридической фирмы «Анте»:

На язык новостей я внимания не обращаю. Вряд ли данная законодательная инициатива кому-то облегчит или усложнит жизнь, так как большая часть населения Украины одинаково хорошо владеет как украинским, так и русским, поэтому трудностей с восприятием возникнуть не должно. К тому же, в интернете доступны новости на любом языке мира, поэтому об ущемлении чьих-то прав говорить не приходится. Единственное пожелание украинским телеканалам: всегда сохраняйте объективность вне зависимости от языка.

Читайте также: 

0

Выбор редакции

Comments