Вы здесь

А вы верите экономическим прогнозам правительства?

Государственный бюджет 2018 года предусматривает 3% экономического роста и увеличение инфляции до 9%

Тарас Козак, президент инвестиционной группы «УНИВЕР»:

Прогноз інфляції зріс, тому що раніше був нижче – 7% річних, а став 9%. Думаю, що ми не вкладемося з такими апетитами, які вчора звучали у Верховній Раді, у цей показник. Слід пам’ятати, що є чинник, який збільшує очікувану інфляцію: до прикладу, виробники товарів і послуг починають піднімати свої ціни, відповідно, зростає інфляція. Тому, вважаю, що інфляція буде вища, аніж 9%. Це буде двозначна цифра – 10% і більше. Що стосується зростання ВВП на 3%, то тут складно сказати. Адже є чинники, які впливають на показники і сприяють зростанню ВВП, а є й такі, які навпаки – не сприяють. Тому високого зростання  ВВП не буде.

Андрей Новак, председатель Комитета экономистов Украины:

Прийнятий бюджет 2018 року є ксерокопією бюджету 2017 року. Адже структурно вони нічим не розрізняються. Структура доходної частини, структура витратної, співвідношення між доходною та витратною частиною, тобто дефіцит, співвідношення між центральним бюджетом та місцевими бюджетами в бюджеті на 2018 рік нічим не відрізняються від минулорічного. Як сформували бюджет-2018? Взяли бюджет-2017, додали показник інфляції 15% – так і вийшли всі статті витрат, як доходної, так і витратної. Відповідно, кожна стаття, як доходів, так і витрат, збільшена приблизно на 15%, якась трохи більше, якась трохи менше, але в середньому на показник інфляції. Тому ніяких суттєвих змін в економічних результатах у 2018 році не буде в порівнянні з результатами 2017-го. Прогноз росту ВВП у 3%: аналогічний прогноз закладався, коли розроблявся в кінці 2016 року бюджет на 2017 рік – у підсумку ми маємо ріст у 2,2%. Інфляцію закладали у 8%, а в підсумку маємо 15%. Щось приблизно нас чекає і у 2018 році, тільки уряд у цьому бюджеті чітко вказав, що він і далі планує штучно регулювати гривню до $1/30,1 грн на кінець року. А це означає девальвацію гривні ще на 16% від того ринкового курсу, який був при розробці цього бюджету на 2018 рік. Тому, якщо гривня буде девальвована на 16%, то інфляція в межах 9% не втримається ніяк.  

Дмитрий Боярчук, исполнительный директор Центра социально-экономических исследований «CASE Украина»:

Я думаю, ці показники досить реальні. У всякому випадку цей прогноз співзвучний з нашим. Економіка відновлюється. В цьому році буде ріст десь 2%, і це на фоні стагнації промисловості після розриву з Донбасом та падіння сільського господарства через зменшення врожаю. Але основні драйвери росту – це споживання та внутрішні інвестиції, і по цим показникам вбачається стабільна позитивна тенденція. Тому 3% реального росту виглядають абсолютно реалістично. Що стосується інфляції, то поточна траєкторія росту цін набагато перевищує початкові очікування. Враховуючи, що основна причина інфляції – це ціни на продукти харчування, то якесь сповільнення інфляційних тенденцій можна очікувати десь ближче до кінця першого півріччя 2018 року. Тобто, 9% росту цін – це правдива оцінка.

Андрей Длигач, генеральный директор Advanter Group:

Стыдно называть 3% рост экономики достижением. Особенно с учетом того, что все необходимые рецепты для роста в 7-10% известны. Первое: наведение порядка в судебной и правоохранительной сфере. Защита прав собственников и инвесторов на высочайшем уровне. Рейдерство должно уйти в прошлое. Второе: налоговая реформа. Снижение налогов на фонд заработной платы до 22-25%. Внедрение налога на выведенный капитал вместо налога на прибыль. Третье: приватизация – крупная и малая. Четвертое: концессия и государственно-частное партнерство в инфраструктуре и энергонезависимости. Пятое: отмена моратория на продажу земель сельскохозяйственного назначения. Шестое: сохранение изначальных принципов прозрачных электронных закупок. Седьмое: отмена дотаций и преференций отраслевых и конкретным компаниям. Восьмое: реформа ГФС и таможни. Девятое: окончание дерегуляции. Превращение государства в ресурс по обеспечению безопасности и справедливости и набор сервисов в смартфоне. Десятое: продолжение валютной либерализации. Одиннадцатое: развитие человеческого капитала вместо поставки «мозгов» на экспорт. Как результат, внешние инвестиции на сумму более $10 млрд в год. Реализация амбициозных проектов как то: Sea Launch со SpaceX, обогащение лития с Tesla, строительство самолетов с Embraer, логистический центр для кастомизации китайских товаров, европейский производитель мебели (замещение Польши) и так далее. Как результат, «обеление» экономики. Как результат, утроение ВВП к 2027 году. Когда ситуация не в твою пользу, нужно играть сильно, делать сильные ходы. Поэтому Украина должна стать самым привлекательным местом в Европе для инвестирования и ведения бизнеса, инновационным и логистическим центром Евразии.

Николай Скорик, депутат Верховной Рады:

Нереально. Помешать может реальная жизнь и политика правительства. Главная проблема бюджета – нереальность макроэкономических показателей. Высокие тарифы ведут к раскручиванию инфляции, а отсутствие в принципе промышленной политики не дает надежд на рост ВВП.

Даниил Монин, экономист:

Я думаю, что удержать инфляцию ниже 10% не удастся. Государство стремительно поднимает минимальную зарплату, что увеличивает затраты предприятий, и дополнительные затраты они будут перекладывать на потребителей, поднимая цены. Поэтому я думаю, что инфляция по итогам года будет не менее 12%. А доходы госбюджета вырастут на 15,9% по сравнению с 2017 годом. Ну а что касается роста ВВП 3%, думаю, что это реально. 

0

Выбор редакции

Comments